Magical garden

Life style, design, kreatywne życie.

Life style, design, kreatywne życie.

Zmaluj sobie własną porcelanę

Marker Sharpie bije rekordy popularności za granicą. Warto zwrócić uwagę na fakt, że tam jest on znacznie łatwiej dostępny niż w Polsce. Sporo czytałam o tym markerze, a w wyszukiwarce znalazłam milion pomysłów odnośnie tego, co pięknego i niesamowitego można nim zdziałać. Biorąc pod uwagę ceny niektórej kolorowej ceramiki – warto spróbować być kreatywnym. A ponieważ już wcześniej myślałam o tym, aby zakupić porcelanę w delikatne, ale jakże słodkie kropki, postanowiłam sama wykonać wzory na mojej porcelanie z wykorzystaniem specjalnych markerów do tego przeznaczonych.

Markery

Markery do porcelany można znaleźć na allegro lub w sklepie dla plastyków, których w Krakowie nie brakuje. W sklepach biurowych raczej ciężko dostać marker dedykowany porcelanie, prościej o standardowe markery olejowe. Ja wybrałam kolor czarny i różowy tak, aby to, co stworzę wpisywało się w stylistykę mojego salonu. Po naniesieniu wzoru na porcelanę należy odczekać, aż marker wyschnie, a następnie wypiekać porcelanę w piekarniku przez 90 minut. Dzięki temu powstały serwis będzie można bez przeszkód myć w zmywarce bez obaw o to, że wzór się zetrze. Koszt jednego markera to około 12 zł.

Porcelana

Mając już markery nadszedł czas na wybór porcelany. Mając taką świadomość, że wzornictwo wymyślę sama, skupiłam się na tym, aby porcelana nie była droga, ale aby miała ciekawą formę oraz kształt. W zamyśle ma to być zestaw śniadaniowo – deserowy, kupiłam więc małe talerzyki, kubki, dwa niewielkie półmiski i jedno naczynie wyglądające jak odrobinę większa miseczka. Bardzo fajne jest to, że sama mogłam dobrać takie elementy zestawu, które wiem, że mi się przydadzą i że stworzą spójną całość.

To, co dla mnie było ważne to aby wzory były delikatne i eleganckie. Raczej nie chciałam, aby każdy przedmiot wyglądał inaczej, Stworzyłam więc najpierw pewien wzór ułożenia kropek, który później powtarzałam na każdym z elementów. Zdecydowanie najtrudniej zdobi się tymi markerami ranty i krawędzie – naprawdę trzeba się namęczyć, aby wyszło to dość równo. Poniżej kilka migawek z tego, jaki efekt końcowy udało mi się uzyskać. Zrobiłam też już test mycia naczyń w zmywarce – bez przeszkód można to robić.

Malowanie porcelany jest czasochłonne, ale to naprawdę duża frajda! Przy okazji możemy wyposażyć się w zastawę dokładnie taką, jaka nam się podoba – elegancką, zabawną, kolorową, albo taką, która będzie idealnie pasować do wnętrza i będzie naprawdę unikatowa.

7 Replies to “Zmaluj sobie własną porcelanę”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *