Magical garden

Life style, design, kreatywne życie.

Life style, design, kreatywne życie.

Zaproś wiosnę do domu

Lubię wiosnę przede wszystkim za motywacje. Kiedy się pojawia od razu jakoś bardziej mi się chce – prościej jest się zmotywować do wykonywania wszystkich obowiązków, które czasem wydają się być bardzo przytłaczające, ale też pojawiają się nowe pomysły. Wiosna zawitała także i do naszego domu, a wkrótce pojawi się także na naszych balkonach, a także w szklarni.

Nie wiem czy Wy też, ale ja na wiosnę przede wszystkim uwielbiam przesadzać rośliny, siać różne nowe, ciekawe gatunki kwiatów, a także zaopatrywać się w zioła. Oczywiście, sadzonki kwiatów, ziół oraz warzyw można kupić także na targowisku i ja także tak właśnie robię. Co roku jednak dodatkowo staram się wysiać jakieś nowe, nieznane mi dotąd rośliny, których wzrost można obserwować już od samego nasionka. 

Zioła można spokojnie wysiewać i ścinać nawet kilka razy w ciągu jednego sezonu. Dobrze wysuszone można przechowywać w słoiczku. W ten sposób latem Wasza kuchnia może wspaniale pachnieć bazylią, tymiankiem, oregano, pietruszką lub też lubczykiem, a zrobione latem zapasy przydadzą się także zimą. Na zdjęciu powyżej pierwsze w tym roku bazylie.

Wybierając kwiaty na nowy sezon ważne jest, żeby dobrać odpowiedni typ kwiatów do miejsca, w którym chcemy je posadzić. Na balkony najlepsze będą odmiany zwisające, a do doniczek kwiaty niezbyt wysokie – odmiany rabatowe i te na suche bukiety najlepiej zostawić sobie do przydomowego ogródka. 

Pierwszy raz w tym roku eksperymentuje także z kapustą ozdobną oraz dyniami. Wysiałam je już na początku lutego, aby zdążyły mi urosnąć. W tym momencie dynia już kwitnie na pomarańczowo.

Zaraz po wysianiu ziemię należy regularnie podlewać, ale nie za dużo, bo w przeciwnym razie całość zostanie zainfekowana szarą pleśnią. Nasionka wschodzą po około 2- 3 tygodniach, jeśli jest ich dużo i rosną bardzo gęsto – najlepiej je porozsadzać, albo poprzerywać – po to, aby pojedyncze roślinki miały odpowiednio dużo miejsca do wzrostu. Większe roślinki powinniśmy zasilać nawozem dedykowanym dla danego gatunku – sztucznym lub ekologicznym. 

Dla mnie najbardziej interesujące są te gatunki kwiatów, których sadzonki nie są na tyle popularne, aby można było dostać je od ręki na targu czy w sklepie ogrodniczym. W każdym sezonie eksperymentuje z inną rośliną. W tym roku są to przypołudniki, nasturcje zwisające i nagietki. Sama jestem ciekawa jak będą się prezentować w skrzyniach na moim balkonie.

A jeśli już mamy piękne rośliny jednoroczne, zawsze możemy pobawić się w ozdabianie doniczek czy koszy z kwiatami. Kwiaty są piękne, ale wzbogacone o odpowiednią oprawę mogą wyglądać jeszcze bardziej zachwycająco. Skrzynki na warzywa i kwiaty można spróbować zbić samemu z resztek drewna, desek, a nawet paneli. Pomalowane farbą będą wyglądały jak nowe. Ja lubię też kolorowe kamyczki, które sama maluje farbą akrylową z odpowiednim pigmentem kolorystycznym, a także różnego rodzaju zawieszki i ozdoby do doniczek, szczególnie tych, które mam w mieszkaniu. 

Do wykonywania różnego rodzaju ozdób na doniczkach przydaje się klej na gorąco ze specjalnym pistoletem, natomiast elementy ceramiczne, jak na przykład zawieszki można wykonać z gliny, która sama utwardza się na powietrzu i nie wymaga wypalania.

5 Replies to “Zaproś wiosnę do domu”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *