Magical garden

Life style, design, kreatywne życie.

Life style, design, kreatywne życie.

Sowy – idealny motyw do pokoju dziecięcego

Urządzając pokój dla dziecka sowa wydaje się doskonałym pomysłem aranżacyjnym. Także i nam spodobał się ten motyw, tym bardziej, że w sieci można znaleźć zarówno szablony malarskie, naklejki na ściany, pluszaki jak i inne gadżety z sowami, co stwarza ogromne pole do popisu. Trzeba też przyznać, że sowy wzbudzają zainteresowanie, co od razu widać po minie naszego małego Michałka, kiedy z ciekawością rozgląda się po pokoju.

Poniżej kilka pomysłów z naszego mieszkania co do tego, jak ciekawie mogą wyglądać sowy nawet w pomieszczeniu o niewielkim metrażu, na przykład na ścianach:

Ale i w formie pluszaków, maskotek, zabawek i poduszek, które dodają wnętrzu przytulności:

Zarówno poduszki jak i maskotki wykonywałam sama bez jakichkolwiek szablonów czy tutoriali, mając jedynie w głowie sam motyw przewodni. To naprawdę świetna zabawa pobudzająca kreatywność!

Jak samodzielnie wykonać sowę do powieszenia na łóżeczku dziecięcym?

Taka sowa do powieszenia na szczebelkach łóżeczka jest o tyle fajna, że jej skrzydła tworzą kieszonkę, w którą można coś włożyć – smoczek, butelkę, drobną zabawkę, pieluchę, a nawet śliniaczek. Sowę można w dowolnym momencie przywiązać w innym miejscu – tam, gdzie akurat jest nam wygodnie.

 

Przygotowanie sowy najlepiej zacząć od wycięcia wszystkich elementów, które będą nam potrzebne.

 

Ja rzadko kiedy wykorzystuje do szycia szablony, bo spontaniczne szycie daje  mi najwięcej radości, dlatego też kształt sowy był przypadkowy. Jeśli jednak chcemy mieć pewność co do tego, że kształt sowy będzie idealny – możemy najpierw spróbować narysować sowę na kartce papieru, a dopiero później wyciąć ją z materiału. Moja sowa została wykonana z tkaniny bawełnianej, której potrzeba około 30 cm x 30 cm. Wycięłam:

– Z żółtej tkaniny przód i tył sowy razem z uszami, a także dwa prostokąty ok. 5 cm x 30 cm na troczki służące do przywiązania sowy do łóżeczka. Opcjonalnie można także wyciąć nóżki sowy – przód i tył lewej nóżki oraz prawej. Zawsze trzeba dodać dodatkowe 2 cm do brzegu na szew.

– Prawe i lewe skrzydło sowy.

– Oczy, nos oraz brwi wykonane są z filcu.

 

W kolejnym kroku przygotowujemy skrzydła, które jednocześnie będą tworzyć kieszonkę.

. Brzegi kieszonki obszyłam satynową wstążką, która odpowiednio je zabezpieczy, ale i uatrakcyjni wygląd sowy.

Przód i tył sowy zszywamy ze sobą na lewej stronie zostawiając zapas około 2 cm materiału od brzegu. Pomiędzy wkładamy przygotowaną kieszonkę, która będzie wyglądać jak skrzydła sowy. Po zszyciu sowy naokoło ściegiem prostym nacinamy szew na całej długości, aby materiał leżał gładko i się nie marszczył.

Pomiędzy uszami sowy zostawiamy ok. 5 cm otwór przez który wywiniemy sowę na prawą stronę.

W efekcie sowa ma już swój kształt podstawowy, do którego można doszyć pozostałe elementy.

Kiedy już sowa nabrała odpowiedniego kształtu, czas przyszyć do niej wiązanie, dzięki któremu będzie można powiesić ją w dowolnym miejscu. Wycięte prostokąty zwijam wzdłuż tak, aby powstały ładne sznureczki, a następne przeszywam wzdłuż na maszynie.

Troczki przyszywam obok uszu sowy.

Szyjąc sowę dla siebie stwierdziłam, że wolę, aby trochę bardziej przypominała maskotkę, dlatego też w jej wnętrzu umieściłam odrobinę kulki silikonowej antyalergicznej. Dzięki temu sowa wydaje się też sztywniejsza i trzyma swój kształt.

Po wypchaniu sowy czas ją zaszyć ściegiem krytym. Ja dodatkowo obszyłam brzegi sowy na prawej stronie, aby sowa miała bardziej wyrazisty kształt.

Ostatnim elementem są nóżki sowy, które także zszywamy na lewej stronie zostawiając do wywinięcie górę nóżki, którą doszyjemy do tułowia sowy. Przed przyszyciem warto jednak dodatkowo wypchać kulką silikonową także i ten element.

W efekcie powstaje sowa, której brakuje jeszcze wyrazu – specjalnym klejem do klejenia na gorąco mocuje wycięte z filcu oczy, brwi oraz nos, a także kokardki na nóżkach. Teraz sowa jest gotowa do zawieszenia, ewentualnie można ją jeszcze rozprasować, aby prezentowała się jeszcze lepiej. Sowa będzie idealnym gadżetem do każdego pokoju dziecięcego, tym bardziej, jeśli wykonamy ją z tkanin pasujących do wystroju i kolorystyki tego pomieszczenia.

5 Replies to “Sowy – idealny motyw do pokoju dziecięcego”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *